Hoppa till sidans innehåll

Gefle Games Rekord Män - P9 2012


Vi lägger ut Gefle Games fina rekord för grabbarna. De skall bli spännande att se hur bra Gunder Hägg Stadions banor har blivit efter omläggningen 2011. Stefan Holm t.v har rekordet i P17.


Gefle Games (f.d Valbo Games) rekord 2012

 

Män/Pojkar

Gunder Hägg Stadion, Gävle (Uppdaterad 2013-07-15)

 

Män            
100m 10,44 Abdulla Tetengi Nigeria   1991
200m 20,99 Torbjörn Eriksson Sundsvalla FI 1999
400m 47,05 Sunday Bada Nigeria   1991
800m 1.46,81 Hamada Mohamamed Egypten   2011
1000m 2.18,64 Driouch Hamza Qatar   2011
1500m 3.45,52 Meshack Sang IF Göta   2000
3000m 8.03,30 Andrew Panga Tanzania   1994
3000mH 8.56,98 Salim Mohamed Egypten   2011
110mH 14,47 Eric Ringdahl Turebergs IF 1995
  14,47 Amir Shaker Råby Rekarne FIF 2012
400mH 50,57 Mikael Jakobsson KFUM Örebro 2001
Höjd 2,20 Alexey Dmitrik St Petersburg 2005
Stav 5,55 Martin Eriksson Hässelby SK 1999
Längd 7.49 Andreas Otterling KFUM Örebro 2012
Tresteg 15,13 Erik Eriksson Örbyhus IF 2005
Kula 19,35 Jimmy Nordin Gefle IF   2005
Diskus 57,57 Axel Härstedt Malmö AI   2010
Slägga 74,98 Bengt Johansson Västerås FK 2001
Spjut 77,30 Daniel Ragnvaldsson IFK Strömsund 2002
             
Pojkar 19            
100m 10,84 Andreas Engwall Bromma IF 2011
200m 21,55 Joakim Öhman Huddinge AIS 1993
400m 47,78 Aleksandre Larin Moskva,Ryssland 2002
800m 1.46,81 Hamada Mohamamed Egypten   2011
1000m 2.18,64 Driouch Hamza Qatar   2011
1500m 3.53,49 Niklas Källmén KFUM Örebro 1994
3000m 8.05,05 Hamada Mohamamed Egypten   2011
2000mH 5.56,67 Hasim Shali Qatar   2011
110mH 14,50 Anders Wistam SoIK Hellas 1993
300mH 37,94 Anton Forsberg Turebergs FK 2010
Höjd 2,06 Andreas Jonsson Turebergs IF 1994
Stav 4,55 Filip Hjorth Gefle IF   2011
Längd 7,66 Ivan Anissimov St Petersburg,Ryssland 1997
Tresteg 13,22w Gustav Nyberg Strands IF 2012
Kula 17,15 Niklas Arrhenius Spårvägens FK 2000
Diskus 59,76 Niklas Arrhenius Spårvägens FK 2000
Slägga 71,92 Markus Johansson Säffle FIK   2009
Spjut 58,69 Johan Carlqvist Falu IK   2011
             
Pojkar 17            
100m 10,90 Magnus Hemström Gotländsk FI 1993
200m 22,06 Robert Fält Gefle IF   1993
400m 49,70 Teddy Larsson SoIK Hellas 1996
800m 1.54,40 Tony Eliasson Ume FI   1994
1000m 2.18,64 Driouch Hamza Qatar   2011
1500m 4.02,64 Tomas Andersson IF Vingarna 1989
3000m 8.47,90 Alexandre Sadovnikov St Petersburg, Ryssland
2000mH 6.03,14 Simon Sveder Hällefors LK 2008
110mH 14,46 Fredrik Karlsson Kils AIK FIK 2008
  14,20w Johan Lilja Sundsvalls FI 2012
300mH 37,76 Johan Lilja Sundsvalls FI 2012
4x100m 45,29 IF Vingarna     1994
Höjd 2,14 Stefan Holm Kils AIK   1993
Stav 4,62 Elias Palo   Haparanda SKT 1998
Längd 7,21 Filip Hjorth Gefle IF   2010
Tresteg 14,40 Andreas Otterling KFUM Örebro 2002
Kula 18,33 Oskar Vestlund Kils AIK FIK 2010
Diskus 54,21 Mikael Ljungberg Nyköpings BIS FIK 2009
Slägga 65,17 Love Litzell Östersunds GIF 2011
Spjut 64,44 Erik Olofsson IFK Umeå   2010
             
Pojkar 15            
100m 11,22 Robert Fält Högbo GIF 1992
300m 36,34 Dmitrijs Jurkevics Lettland   2002
400m            
800m 1.58,20 Tony Eliasson Svanaby IF 1992
1000m 2.36,18 Sabri Salim Egypten   2011
1500m            
2000m 5.52,858 Andreas Almgren Turebergs FK 2010
1500mH 4.25,48 Marcus Hallbäck Bålsta IK   2007
100mH 13,39 Andreas Gustafsson Falu IK   2012
300mH 38,60 Andreas Gustafsson Falu IK   2012
Höjd 2,00 Fredrick Ekholm Huddinge AIS 2009
Stav 4,23 Andreas Duplantis IK Stål   2008
Längd 7,08 Robert Fält Högbo GIF 1992
Tresteg 13,45 Andreas Otterling KFUM Örebro 2001
Kula 17,31 Simon Gustafsson Katrineholms SK  
Diskus 56,35 Daniel Ståhl Spårvägens FK 2007
Slägga 54,34 Victor Flink Turebergs FK 2012
Spjut 64,64 Simon Litzell Östersunds GIF 2012
             
Pojkar 13            
80m 9,91 Mattias Backman Råby-Rekarne FIF  
600m 1.35,66 Markus Åsberg Söderhamns IF 2003
1500m 4.42,56 Simon Sveder Hällefors LK 2004
80mH 9,40 Rasmus Ersson Gefle IF   2003
Höjd 1,71 Kalle Willing Strömsbruks IF 1998
Stav 3,40 Andreas Dahlberg Kvarnsvedens FIK  
Längd 5,85 Martin Jansson Råby-Rekarne FIF 1991
Kula 15,23 Emil Widén Österfärnebo IF 2008
Spjut 53,03 Simon Litzell Östersunds GIF 2010
             
Pojkar 12            
80m 10,52 Mattias Backman Råby-Rekarne FIF  
600m 1.38,85 Robin Rohlén IFK Umeå   2002
1500m 4.46,23 Jonathan Edlund Umedalens IF 2003
60m H 9,26 Per Gustafsson, Heby AIF   1986
Höjd 1,59 Erik Martinsson Valbo AIF   2008
Längd 5,37 Morgan Ohlström Rånäs 4H   2003
Kula 11,78 Fredrik Larsson Falu IK   1988
             
Pojkar 11            
60m 8,25 Morgan Ohlström Rånäs 4H   2002
600m 1.44,96 Albert Nygren Upsala IF   2012
60m H 10,46 Fredrik Larsson Falu IK   1987
Höjd 1,54 Sebastian Carlsson Djurmo-Sifferbo IF 1997
Längd 5,13 Morgan Ohlström Rånäs 4H   2002
Kula 12,28 Fredrik Widén Österfärnebo IF 2008
             
Pojkar 10            
60m 8,60 Morgan Ohlström Rånäs 4H   2001
600m 1.47,04 David Sjöblom Hagunda IF 2005
Höjd 1,47 Sebastian Carlsson Djurmo-Sifferbo IF 1997
Längd 4,74 Morgan Ohlström Rånäs 4H   2001
Kula 10,52 Fredrik Samuelsson Hässelby SK 2005
             
Pojkar 9            
60m 8,95 Daniel Andersson Falu IK   1993
600m 1.53,37 David Sjöblom Hagunda IF 2004
Höjd 1,30 Oskar Edlund Täby IS   2011
Längd 4,43 Fredrik Widén Österfärnebo IF 2006
Kula 9,72 Ulf Ankarling KFUM Arvika 1997
             
EPS 2013-07-15          
Uppdaterad : 2013-07-15 kl. 16.30      
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 2016-06-07 19:56
Skribent: Erik Raymond Proos

Gefle IF Friidrott

Gavlehovsvägen 15

806 33 Gävle

 

026-54 55 50

This is a mailto link

 

 

 

Vi finns på #gefleiffriidrott1882

Vi samarbetar med

JMC logga

 Vi använder comradio från

 Utbildning:

  543_140_g-strikland

Arrangemang 2017: 

 

 Tjäderväder

 

      

  Huvudsponsor:

 Gefle Dagblad_ny logga

  Samarbetspartners:

  

 Scandic

  backman_info_il

   Friskis o svett 0 100 81 4

Gavlefastigheter_logo_CMYK

Maxi Ica'

 BIG logo

Bodins Bageri_grön_illustrator

 SKFAB_CMYK

 

  cykla-logga

 

 

 

 trimtex

 

 

 

Postadress:
Gefle IF FiF - Friidrott
Gavlehovsvägen 15
80633 Gävle

Kontakt:
Tel: 026-545550
E-post: This is a mailto link