Hoppa till sidans innehåll

Gefle Games Rekord Kvinnor - F9 2012


På fredag anordnar Gefle IF traditionella Gefle Games på Gunder Hägg Stadion i Gävle. Sandra Törnros t.h har rekordet i F9!

Gefle Games (f.d Valbo Games) rekord 2012

 

Kvinnor/flickor

Gunder Hägg Stadion, Gävle (Uppdaterad 2013-07-15)

 

 

 

Kvinnor                
100m 11,60 Rufina Ubah   Nigeria     1991
200m 23,79 Moa Hjelmer   Spårvägens FK   2010
400m 51,27 Charity Opara   Nigeria     1991
800m 2.06,97 Maria Sinussova   St Petersburg, Ryssland 1998
1500m 4.25,60 Ingunn Lindstedt   IFK Lund     1993
3000mH 10.44,62 Malin Liljestedt   Spårvägens FK   2011
100mH 13,55 Tiffany Lott   BYU, USA     1998
400mH 59,48 Rebecca Högberg   KFUM Örebro   2009
Höjd 1,83 Erika Wiklund   Trångsvikens IF    
Stav 4,12 Hanna-Mia Persson,   Kalmar SK   2001
Längd 6,28 Olesya Kazanovskaja Ryssland      
Tresteg 13,25 Cecilie Rise   Norge     1999
Kula 17,32 Helena Engman   Riviera FI     2010
Diskus 58,74 Mette Bergman   Norge     1993
Slägga 65,33 Cecilia Nilsson   Råby-Rekarne FIF   2009
Spjut 54,83 Sofi Flink     Västerås FK   2011
                 
Flickor 19                
100m 12,23 Stina Smibacker   Enköpings AI   2002
200m 24,34 Emma Holmqvist   Huddinge AID   1993
400m 55,80 Elena Ildejkina   Moskva, Ryssland   2002
800m 2.10,89 Alexandra Lindqvist   Rånäs 4H     1998
1500m 4.34,51 Isabell Andersson   IFK Mora     1993
2000m H 7.37,08 Julia Forsmark   IK Stål     2011
100mH 14,23 Charlotte Skogström Hässelby SK   2012
300mH 42,58 Madeleine Eriksson   Gefle IF     2012
Höjd 1,78 Marie Rosengren   Gefle IF     1999
Stav 3,85 Madeleine Nilsson   Kvarnsvedens FIK   2008
Längd 6,11 Esenija Volzankina   Lettland     2002
Tresteg 12,33 Ekaterina Trofimenko St Petersburg    
Kula 14,16 Inga Ozolina   Lettland     1996
Diskus 46,32 Jenny Johansson   Västerås FIK   2006
Slägga 61,04 Eleni Larsson   Huddinge AIS   2012
Spjut 54,83 Sofi Flink     Västerås FK   2011
                 
Flickor 17                
100m 12,15 Maria Teilman   Hammarby IF   2003
200m 25,21 Jessica Samuelsson   Hässelby SK    
400m 56,43 Betty Strandberg   Gefle IF     2012
800m 2.12,23 Evginja Isakova   St Petersburg   1994
1500m 4.34,30 Malin Jansson   Ununge IF   1987
1500m H 4.54,25 Felicia Hellberg-Berglund Sundbybergs IK   2010
100mH 14,31 Sofia Andersson   Örbyhus IF   2010
300mH 42,21 Åsa Carlsson   Spårvägens FK   1988
4x100m 49,56 Lettland           1993
Höjd 1,76 Maria Jämthagen   Gefle IF     1987
  1,76 Erika Wiklund   Trångsvikens IF   2004
Stav 3,71 Madeleine Nilsson   Kvarnsvedens FIK    
Längd 6,13 Sandra Törnros   Gefle IF     2013
Tresteg 12,44 Maria Pankova   St Petersburg   2007
Kula 14,89 Carolina Hjelt   Huddinge AIS   2003
Diskus 42,50 Matilda Åström   Gefle IF     2012
Slägga 54,67 Matilda Åström   Gefle IF     2012
Spjut 54,83 Sofi Flink     Västerås FK   2011
                 
Flickor 15                
100m 12,22 Ulrika Hägglund   Rånäs 4H      
300m 41,02 Anna Stångberg   Upsala IF     2005
800m 2.16,92 Carola Järvi   Söderfors IF   1984
2000m 6.29,10 Olga Bibikova   St Petersburg,Ryssland 1995
80mH 11,59 Linn Gustafsson   IF Åland     2012
300mH 44,34 Alice Sjölén   Sundsvalls FI   2009
Höjd 1,77 Lisa Hannula   Gefle IF     1998
Stav 3,25 Amanda Forsman   Skellefteå AIK   2005
Längd 5,72 Sandra Törnros   Gefle IF     2010
Tresteg 10,53w Moa Nyqvist   Gefle IF     2012
Kula 13,69 Katja Åsvik   Ununge IF   1990
Diskus 43,01 Angelica Persson   Västerås FIK   2003
Slägga 46,08 Michaela Norrbelius Gefle IF     2012
Spjut 53,00 Sofi Flinck   Västerås FIK   2010
                 
Flickor 13                
80m 10,26 Emma Sagerlöv   Turebergs FIK   1997
600m 1.42,40 Lovisa Hanning   Sundsvalls FI   2006
1500m 5.00,28 Emmy Ströberg   IK Heros FIK   2003
60m H 9,40 Emelie Andersson   Kungsängens SK    
Höjd 1,63 Hanna Orre   Säters IF FIK   2008
Stav 2,95 Sara Lindholm   Bollnäs FIK   2004
Längd 5,53 Sandra Törnros   Gefle IF     2008
Kula 14,28 Lovisa Sjöstrand   Östersunds GIF   2010
Spjut 47,09 Sofi Flinck   Västerås FIK   2008
                 
Flickor 12                
80m 10,82 Elin Pöllä     Gefle IF     2003
600m 1.47,15 Nicole Sörensen   Falu IK     2008
1500m 5.14,96 Lovisa Bivstedt   Hässelby SK   2012
60m H 10,11 Elise Roman-Delin   Upsala IF     2000
Höjd 1,58 Sofie Lundström   Västerås FIK   1995
Längd 5,38 Eleonor Nakunzi   Sundbybergs IK   2004
Kula 12,87 Katja Åsvik   Ununge IF   1987
                 
Flickor 11                
60m 8,48 Eleonor Nakunzi   Sundbybergs IK   2003
600m 1.46,68 Lovisa Bivstedt   Hässelby SK   2012
60m H 10,32 Jasmine Burestam   Vallentuna FK   2004
Höjd 1,48 Julia Strömberg   Sundsvalls FI   2007
Längd 4,81 Sandra Törnros   Gefle IF     2006
Kula 11,63 Jenny Bergström   Rånäs 4H     1987
                 
Flickor 10                
60m 8,94 Maja Westin   IF Skade     1996
600m 1.49,55 Julia Strömberg   Sundsvalls FI   2006
Höjd 1,40 Sandra Törnros   Gefle IF     2005
Längd 4,51 Sandra Törnros   Gefle IF     2005
Kula 9,38 Katja Åsvik   Ununge IF   1985
                 
Flickor 9                
60m 8,99 Elin Nord     Högbo GIF   2006
600m 1.57,88 Julia Strömberg   Sundsvalls FI   2005
Höjd 1,37 Sandra Törnros   Gefle IF     2004
Längd 4,26 Sandra Törnros   Gefle IF     2004
Kula 7,71 Malin Renman   Östersunds GIF   1995
                 
EPS 2013-07-15              
                 
Uppdaterad 2013-07-15 kl. 17.20          

 

Uppdaterad: 2016-06-07 19:56
Skribent: Erik Raymond Proos

Kontaktruta

 

 

Vi finns på #gefleiffriidrott1882

Vi samarbetar med

JMC logga

 Vi använder comradio från

 Utbildning:

  543_140_g-strikland

Arrangemang 2017: 

 

 Tjäderväder

 

      

  Huvudsponsor:

 Gefle Dagblad_ny logga

  Samarbetspartners:

  

 Scandic

  backman_info_il

   Friskis o svett 0 100 81 4

Gavlefastigheter_logo_CMYK

Maxi Ica'

 BIG logo

Bodins Bageri_grön_illustrator

 SKFAB_CMYK

 

  cykla-logga

 

 

 

 trimtex

 

 

 

Postadress:
Gefle IF FiF - Friidrott
Gavlehovsvägen 17
80633 Gävle

Kontakt:
Tel: 026-545550
E-post: This is a mailto link