Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM dag 1 - 2019

08 AUG 2019 15:56
Här kommer efter en massa besvär även resultaten från DM dag 1. Vi hoppas att inom kort kunna publicera dem dem i ett mer permanent format...
  • Skapad: 08 AUG 2019 15:56

  GÄSTRIKLANDS DM 2019 – DAG 1  
         
  Onsdag 2019-07-31      
  Arrangörer. Gefle IF      
  Tävlingsledare: Mats Åkerlind    
         
Män 100 m (Extragren ej DM)   Vind: -1,2  
         
1 Moi Wirunpan -01 Gefle IF 11,99  
2 Gustav Vennerholm -01 Gefle IF 12,14  
3 William Larsson -02 Gefle IF 12,40  
4 Lukas Holm -03 Gefle IF 12,65  
5 Måns Cyrén -05 Gefle IF 12,92  
6 Ishak Sadek -03 Gefle IF 13,11  
7 Filip Regnander -92 Gefle IF 13,25  
8 Kiseri Azuz -05 Hedesunda IF 14,82  
         
Män 400 meter      
         
1 Philip Stömne -00 Valbo AIF 52,18  
2 Lukas Holm -03 Gefle IF 56,11  
3 Joakim Ståhl -96 Gefle IF 56,59  
4 William Larsson -02 Gefle IF 60,98  
5 Emil Mann -88 Hofors AIF 65,62  
6 Göran Lindqvist -57 Hemlingby LK 74,03  
7 Mats Carlsson -59 Hemlingby LK 82,67  
         
Män 5000 meter      
         
1 Jimmy Öhman -01 Gefle IF 16.09,92  
2 Anders Dahl -64 Högbo AIK 16.16,15  
3 Anders Hallberg -81 Hemlingby LK 17.52,75  
4 Göran Lindqvist -57 Hemlingby LK 19.43,87  
         
Män Stavhopp*      
         
1 Philip Stömne -00 Valbo AIF 4,00  
2 Gustav Vennerholm -01 Gefle IF 3,00  
0 Kiseri Azuz -05 Hedesunda IF ej res  
  (*Hoppades inomhus p g a ställningsproblem)  
         
Män Trestegshopp      
         
1 Thirachai Schröder -05 Gefle IF 12,58 +0,9
2 Natthaphon Schröder -02 Gefle IF 11,84 +1,3
         
Män Kulstötning      
         
1 Anders Larsson -66 Gefle IF 12,98  
2 Fred Stenberg -70 Gefle IF 12,37  
3 Robert Alneroth -84 Gefle IF 11,88  
4 Gustav Vennerholm -01 Gefle IF 11,33  
5 Mikael Norrbelius -70 Gefle IF 09,12  
         
M60-65 Kula 5,0 kg Ej DM  
         
1 P-G Berglund -57 Gefle IF 09,79  
2 Pentti Kuusisto -50 Gefle IF 09,52  
3 Kalle Zerpe -52 Gefle IF 09,33  
         
Män Diskus      
         
1 Robert Alneroth -84 Gefle IF 45,10  
2 Anders Larsson -66 Gefle IF 42,35  
3 Mikael Norrbelius -70 Gefle IF 30,81  
4 Fred Stenberg -70 Gefle IF 29,56  
5 Gustav Vennerholm -01 Gefle IF ej res  
         
         
Män 60-65 Diskus (1,0 kg) Ej DM  
         
1 P-G Berglund -57 Gefle IF 38,37  
2 Pentti Kuusisto -50 Gefle IF 37,77  
3 Kalle Zerpe -52 Gefle IF 34,29  
         
Kvinnor 100 m (Extragren ej DM) Vind: -2,8  
         
1 Louise Andersson -99 Gefle IF 13,16  
2 Maja Söderlund -01 Gefle IF 13,44  
3 Veronika Nordin -97 Gefle IF 14,51  
4 Johanna Möller -01 Gefle IF 14,52  
0 Josefin Möller -99 Gefle IF bröt  
         
Kvinnor 400 m      
         
  Grenen utgick      
         
Kvinnor 5000 m      
         
  Grenen utgick      
         
Kvinnor Stav      
         
  Grenen utgick      
         
Kvinnor Tresteg      
         
1 Veronika Nordin -97 Gefle IF 10,33 +1,8
         
Kvinnor Kula      
         
1 Sandra Törnros -95 Gefle IF 11,65  
2 Michaela Norrbelius -97 Gefle IF 09,05  
3 Louise Andersson -99 Gefle IF 07,55  
4 Matilda Norrbelius -01 Gefle IF 07,27  
5 Linnéa Westlin -06 Gefle IF 07,13  
6 Maria Westlin -71 Gefle IF 07,03  
7 Johanna Möller -01 Gefle IF 06,64  
         
Kvinnor Diskus        
         
1 Sandra Törnros -95 Gefle IF 39,33 1 – DM
2 Lena Björk -76 IFK Lidingö 36,08 ej DM
3 Michaela Norrbelius -97 Gefle IF 29,19 2 – DM
4 Linnéa Westlin -06 Gefle IF 20,80 3 – DM
5 Matilda Norrbelius -01 Gefle IF 20,10 4 – DM
6 Maria Westlin -71 Gefle IF 17,57 5 – DM
Skribent: Mats Åkerlind
Epost: Adressen Gömd

Följ oss på instagram!

Välkommen till U23EM i friidrott Gävle 2019

11-14 juli 2019 Gavlehov Arenaby    

Anmäl dig senast 8 maj!

25-26 maj 2019 

Postadress:
Gefle IF FiF - Friidrott
Gavlehovsvägen 15
80633 Gävle

Kontakt:
Tel: 026545550
E-post: This is a mailto link